Відповідно до ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням заподіяно майнову шкоду.
Права і обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подачі заяви про скоєння стосовно нього кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілому вручається пам'ятка про процесуальні права і обов'язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якому кримінальним правопорушенням завдано збитків і в зв'язку з цим воно після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Якщо в результаті кримінального правопорушення настала смерть особи або особа перебуває в стані, що не дозволяє подачу ним відповідної заяви, то вищевказані положення розповсюджуються на близьких родичів або членів сім'ї такої особи. Потерпілим визнається одна особа з числа близьких родичів або членів сім'ї, яка подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого, а при відповідному клопотанні - потерпілими можуть бать визнані кілька осіб.
Після того, як особа, яка перебувала в стані, що виключає можливість подачі нею відповідної заяви, відновить здатність користуватися процесуальними правами, воно може подати заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 56 КПК України потерпілий протягом кримінального провадження має право мати представника.
Згідно ст. 58 КПК України потерпілого в кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.
Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути його керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, співробітник юридичної особи за дорученням, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні.
Сутність судового представництва
З Цивільного Процесуального Кодексу випливає, що кожен громадянин має право вести свої справи особисто або через представників. У нашому житті трапляється багато факторів, як фактичних, так і юридичних перешкоджають громадянинові брати участь в тому чи іншому процесі, в цьому випадку ми звертаємося до представників. Судовим представництвом називається діяльність однієї особи в інтересах іншої особи, яка заснована на наданих йому повноважень у суді від імені особи, яку він представляє з метою отримання більш сприятливого рішення, а також для надання допомоги в реалізації своїх прав, недопущення їх порушення в процесі. Представництво в суді здійснює судовий представник, яким є особа вчиняє процесуальні дії від імені та в інтересах наданого ним особи, в межах своїх інтересів. Варто пам'ятати і те, що особиста участь громадянина у справі не позбавляє його права мати в тій же справі представника. Наприклад, якщо розглядати кримінальний процес, то послуги адвоката у кримінальній виробництву необхідні для більш повного здійснення тих чи інших учасників процесу своїх прав, обов'язків і охоронюваних законом інтересів.
У наш час представництво в суді досить актуальна і затребувана послуга. Це є наслідком того, що пересічний громадянин просто не має можливості, по численному ряду причин, відстоювати свої справи в судовому порядку. Представництво в суді в Києві є однією з основних послуг здійснюються багатьма юридичними компаніями міста, звернувшись до яких вам допоможуть вирішити будь-які навіть найскладніші завдання. Коли йде кримінальне провадження, свідок у Києві так само може отримати захист за допомогою юридичних фірм, в основному це відбувається, коли фірма здійснює, представництво будь-якої зі сторін. Кримінальне провадження, свідок у якому отримує захист, має велику можливість повного і об'єктивного розгляду справи, так як свідок може повідомити будь-які відомі тільки йому обставини, без страху отримання за це неприємних для нього наслідків.
Юридичне значення представництва досить велике в сучасному суспільстві, так як варто відзначити, що тільки кваліфікований адвокат зможе пояснити зацікавленій особі його права і обов'язки та в повній мірі їх здійснити.