Батьки мають особливі права по відношенню до своїх дітей і головне їхнє завдання - забезпечення захисту прав та інтересів дитини в будь-якій ситуації. Якщо інтереси дитини грубо порушуються його ж матір'ю або батьком, батьки можуть бути позбавлені своїх прав в судовому порядку.
Які саме права маються на увазі? В першу чергу, це право на виховання дитини, право на представлення його інтересів, на спадкування, на одержання утримання від повнолітньої дитини та інші права, прописані в Сімейному кодексі. Однак, варто зауважити, що позбавлення батьківських прав не звільняє батька або матір від обов'язку утримувати дитину до її повноліття.
Позбавлення батьківських прав - виняткова міра, тому для її здійснення необхідні серйозні причини, а також безумовні докази провини батьків. Сімейним кодексом України встановлено такі підстави для позбавлення батьківських прав:
- необгрунтована відмова батьків забрати новонародженого з пологового будинку;
- ухилення від виконання батьківських обов'язків;
- жорстоке поводження з дитиною або його експлуатація;
- аморальна поведінка, пияцтво, наркоманія;
- умисний злочин по відношенню до дитини та ін.
Позбавлення батьківських прав батька або матері здійснюється виключно через суд і може застосовуватися по відношенню до всіх дітей або одного з них. Заява про позбавлення батьківських прав може подавати один з батьків або особа, яка його замінює, прокурор, органи опіки та піклування і інші установи, які відповідають за охорону прав неповнолітніх дітей.
Для того, щоб правильно сформулювати підстави для позбавлення батьківських прав в позовній заяві, недостатньо просто викласти проблему. Необхідно її обґрунтувати і довести, що досить непросто зробити, не володіючи відповідними юридичними знаннями і не маючи досвіду в подібних справах. Ми пропонуємо кваліфіковані послуги адвоката по сімейних справах, які допоможуть вам довести свою точку зору і захистити інтереси вашої дитини.