Що таке альтернативна ліквідація ТОВ і ПП

В процесі свого існування кожна юридична особа проходить ряд етапів, з яких можна виділити основні, це –

  • Створення та державна реєстрація юридичної особи (створення і реєстрація ТОВ, створення і реєстрація ПП і т.д.);
  • Фінансово - господарська діяльність юридичної особи;
  • Припинення (ліквідація) юридичної особи (ліквідація ТОВ, ліквідація ПП і т.д.).

У даній статті мова піде про останній етап - припинення (ліквідація) юридичної особи.

Наслідком ліквідації ТОВ, ліквідації ПП в загальному порядку буде зняття з обліку юридичної особи у відповідних установах і виключення юридичної особи з реєстрів.

Після ліквідації ТОВ, ліквідації ПП в загальному порядку податкові органи не мають можливість скласти акт і до нарахувати суми платежів для оплати.

Перешкодами на шляху ліквідації ТОВ, ліквідації ПП в загальному порядку стане наявність боргу перед податковими органами, органами пенсійного страхування, соціальними фондами.

Також ліквідація ТОВ, ліквідації ПП може статися через процедуру банкрутства відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон).

Відповідно до Закону, заяву про порушення справи про банкрутство може подати як юридична особа, так і кредитор.Основними вимогами є наявність безспірних вимог кредитора (кредиторів), які сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати і безперечність грошових вимог, тобто наявність вимог кредиторів підтверджених судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким ввідповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Вимоги Закону про розмір і безспірності грошових вимог кредиторів не застосовуються при порушенні справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником (докладніше дивіться в статті Банкрутство підприємства яке ліквідується власником ст. 95).

Перевагами ліквідації ТОВ, ліквідації ПП в процедурі банкрутства є можливість ліквідації підприємства з боргами, оскільки зобов'язання боржника розглядаються в процедурі банкрутства і після завершення процедури вважаються погашеними, якщо вони не погашені під час проведення процедури банкрутства ТОВ, банкрутства ПП.

Наслідками ліквідації ТОВ, ліквідації ПП в процедурі банкрутства буде виключення юридичної особи з реєстрів, зняття з обліку у відповідних установах, списання боргів, не погашені в процедурі банкрутства, відсутність можливості у податкових органів скласти акт і до нарахувати суми платежів для оплати.

Останнім часом популярність придбала так звана «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП».

Що являє собою «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП»?

Це перехід корпоративних прав до іншої особи і зміна керівних органів юридичної особи (зміна директора та ін.).

Слід чітко розуміти, що «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП» не є ліквідацією, оскільки юридична особа і надалі існує, перебуває на обліку у відповідних органах і державних реєстрах, має відповідні права та обов'язки (зокрема обов'язок сплачувати відповідні податки та збориі надавати необхідну звітність).

З моменту передачі корпоративних прав на юридичну особу до нових власників і посадових осіб юридичної особи переходять і обов'язки по сплаті податків, зборів та подання необхідної звітності, а також відповідальність за діяльність юридичної особи.

Однак необхідно пам'ятати, що відповідальність за період діяльності юридичної особи, що передував «альтернативної ліквідації ТОВ, альтернативної ліквідації ПП» залишається на попередніх власників і посадових осіб.

Які ризики несе «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП»?

В цілому «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП» є законною процедурою, регламентованої рядом нормативних актів.

Якщо за період діяльності Вашої юридичної особи своєчасно і достовірно подавалася необхідна звітність, виплачувалися необхідні платежі, відсутні борги перед державою та іншими особами, Ви впевнені в порядності і законності діяльності контрагентів, то «альтернативна ліквідація ТОВ, альтернативна ліквідація ПП» може бути найбільш прийнятним іфінансово вигідним рішенням.

Хоча і тут є певні ризики, адже часто особа правонаступник, до якого переходять корпоративні права при «альтернативної ліквідації ТОВ, альтернативної ліквідації ПП» залучена в такий ліквідації багатьох інших осіб, і проблеми, які виникнуть у зв'язку з іншою особою може призвести до втрати угодипо «альтернативної ліквідації ТОВ, альтернативної ліквідації ПП» Вашої юридичної особи.

Також необхідно бути впевненим, що Ваша юридична особа не буде використано правонаступником або особою якого в подальшому перейдуть права на Ваше юридична особа в протиправних цілях, адже, хоча Ви вже нікому і нічого не повинні, але при необхідності це потрібно буде доводити компетентним органам.

Так що при «альтернативної ліквідації ТОВ, альтернативної ліквідації ПП» краще відразу і «фізично» ліквідувати юридичну особу а також контролювати процес ліквідації, недотримання даної рекомендації через рік або два (можливо і раніше) може привести до виникнення проблем, що, в кращому випадку, займе Ваш час та нерви, а в гіршому ще й значні фінансові витрати.